Dövme Ürün Şekillendirme

Tecrübe, Kalite ve GüvenDövme Ürün Şekillendirme
DÖVME

Çok çeşitli Dövme Ürün Şekillendirme CNC Parçaları üreten bir şirket olarak, tüm işlenmiş ihtiyaçlarınız için ilk iletişim hattınız olacağımıza güvenebileceğinizi biliyoruz. Profesyonellerimiz, baştan sona sizinle birlikte çalışarak, hayal edebileceğiniz herhangi bir proje için en ayrıntılı gereksinimlerinizi karşılarken, zorluklarımızı asla sınırlamaz ve her zaman sınırlarımızı zorlar.
https://www.gksavunma.com.tr/wp-content/uploads/2022/06/dovme-urun-sekillendirme.jpg

Dövme, iş parçasının darbeli veya darbesiz şekilde uygulanan basma kuvvetleri vasıtasıyla plastik şekil değiştirdiği bir şekil verme yöntemidir. Bu yöntemle değişik boyut ve şekillerde parçalar üretilebilmektedir. Dövme ürünleri, taşıtlarda, tarım makina ve aletlerinde, inşaat ve yol makinalarında, türbin, motor v.b. makinalarda kullanılmaktadır. Dövme yöntemi ile üretilen parçaların mekanik özelliklerinde iyileşme görülmektedir.

Dövme sıcak, ılık ve soğuk olarak uygulanmaktadır. Malzemenin mutlak erime sıcaklığı (°K) Te ve şekil verme sıcaklığı da T ile gösterilirse, genel olarak, T/Te < 0.3 ise soğuk şekil verme, T/Te = 0.3 – 0.5 arası ise ılık şekil verme, T/Te > 0.6 ise sıcak şekil verme söz konusudur.

Dövme işleminde iş parçasına uygulanan basma kuvvetleri şahmerdan çekiç veya preslerden elde edilmektedir.

Metal Dövme Yöntemleri

Dövme işlemi değişik kriterlere göre farklı şekillerde sınıflandırılır:

1. Kullanılan makinaların çalışma prensibine göre: şahmerdanla dövme ve presle dövme.

2. Uygulama sıcaklığına göre: soğuk dövme, ılık dövme ve sıcak dövme.

3. İzlenen yol veya kullanılan kalıp özelliklerine göre: açık kalıpta dövme, kapalı kalıpta dövme, yığma v.b.

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishPortugueseRussianSpanishTurkish